Home | Přehled léčebných výkonů | Aktuálně | Kontaktní údaje | Zdravotní výkony za úhradu | Užitečné odkazy | GDPR | Fotogalerie
Hlavní strana - Přehled léčebných výkonů - Kraniosakrální terapie
Listopad 2024
Po  4111825
Út   5121926
St   6132027
Čt   7142128
  18152229
So  29162330
Ne  3101724 

e-mail: rhc.st@wo.cz



Větrná 1378, 349 01 Stříbro





Člen Unie fyzioterapeutů ČR


TOPlist

Kraniosakrální terapie - alternativní léčebná metoda

Rytmus vlastního dechu a srdce vnímá asi každý z nás. V těle ovšem probíhá ještě jeden rytmus, který za normálních okolností nevnímáme - rytmus kraniosakrální.

Co je kraniosakrální rytmus?

Kraniosakrální rytmus je po rytmu dechu a srdce třetím rytmem našeho těla. Vzniká pravidelnou cirkulací mozkomíšního moku, který nadlehčuje mozek a míchu, tlumí nárazy a slouží i jako "mazivo" pro hladký pohyb obalů mozku a míchy. Rytmus je hmatatelný na celém těle, u zdravého člověka proběhne 8 až 12 cyklů za minutu. Podle amerického chirurga John E. Upledgera je harmonický koloběh mozkomíšního moku důležitý pro zdraví našeho pohybového aparátu a především centrálního nervového systému.

Aby tento koloběh mohl probíhat tak jak má, musí být pohyblivé obaly mozku a míchy, ale i okolní kostěné části, na které se tyto obaly upínají - lebeční kosti a švy, některé páteřní obratle a křížová kost. Pokud tomu tak není, mohou nastat zdravotní problémy, se kterými může pomoci právě kraniosakrální terapie.

Pro koho tato metoda je, či není vhodná?   

Pokud najde terapeut problematická místa, snaží se navodit ideální podmínky pro koloběh mozkomíšního moku především jemnou mobilizací páteřních obratlů a spojů lebečních kostí. Terapeut pracuje velmi jemným tlakem bez pomůcek, pouze vlastníma rukama. Délka jednotlivých sezení je různá, v závislosti na druhu potíží klienta. Obvykle je déka sezení do jedné hodiny, u malých dětí je doba kratší. Klient je během terapie oblečen a převážně leží v klidu na lehátku.

Mezi jednotlivými terapeutickými návševami by měla být několikatýdenní přestávka.

Kraniosakrální metoda může pomoci při problémech pohybového aparátu, bolesti páteře, skolióze, ale i při poruchách centrálního nervového systému (deprese, bolesti hlavy, závratě, nespavost apod.) Dalším cílem terapie je i relaxace vnitřních orgánů a posílení imunitniho systému a samoléčivých schopností organismu. Pro svoji jemnost je kraniosakrální metoda velmi oblíbená a účinná u malých dětí a též u dospělých.

Kontraindikací je nitrolebeční krvácení, zlomeniny lebky a výduť cévní.

Použity materiály Mgr. Helena Toušková, fyzioterapeut a školitel této metody v ČR. Titul diplomovaný školitel získán na Institutu Cranisacral Therapy na Floridě v USA.